"Aki Chengduba megy nem akar onnan eljönni" ezt a helyi szólás-mondást a vendéglátónk mondta még érkezésünk kor. Mostanra már körvonalazódott, hogy ez alatt mit értenek mostanában a helyiek. Már említettem, hogy a külvárosban óriási lakóépületek, egész negyedek állnak félkészen, láthatóan már csak az utolsó simításokra és a lakókra várva. Nem fért a fejembe, hogy ki az az őrült ingatlanberuházó aki egyszerre több százezer lakást épít egy már amúgy is túlzsúfoltnak tűnő város széleire. Mostanra megtaláltam a választ.
Az ingatlanberuházó nem más mint a Kínai kormány. Teszik ezt mind azért mert itt lesz szükség a munkaerőre. Betelepítés? Nem egészen. A kínai fiatalok itt a következő tíz évben jó eséllyel fognak munkát találni ezért valószínűleg maguktól fognak özönleni, sőt a folyamat már javában elkezdődött. De lássuk csak hogy is van ez?
A nagy technológiai cégek mint az Apple vagy a HP eddig logisztikai okokból az kínai gyáraikat olyan part menti városok közelébe telepítették mint Guangdong vagy Fujian. Miután az utóbbi időben ezen cégek komoly nemzetközi nyomás alá kerültek az itteni dolgozóik alacsony bére és rossz munkakörülményeik miatt, változtatniuk kellett. Az új gyáraikat, létesítményeiket már az olcsóbb földterületű belsőbb városok köré tervezik és néhányat a meglévők közül át is telepítenek. Chengdu pont egy ilyen város, sőt közülük a legynagyobb. Az olcsóbb ingatlanárak és bérleti díjakból kifolyólag garantálni tudják a leendő munkások magasabb bérét és a megfelelő körülményeket.
>
Csak a Foxconn 2 milliárd dolláros beruházást jelentett be tavaly ami kezdetekben 900.000 (!) munkahelyet teremt és ezt a jövőben 1,3 millióra akarják növelni. (meg fognak telni azok a lakótelepek...)
Néhány év múlva egészen biztosak lehetünk abban, hogy az új laptopunk honnan érkezett.
forrás:International Business Times,
plussz az utca embere
A ti vakerotok